Festival IDeeJazz 2012 – positiivse laenguga muusikapidu!

1. − 3. novembril toimub taas Tartu Jazz- ja Rütmimuusika Festival IDeeJazz, tuues Tartu hilissügisesse värve, energiat ja positiivseid emotsioone. Headest ideedest küllastunud maailma tasemel eesti muusika kõlab kolmes Tartu kontserdipaigas: Vilde lokaalis, Tartu Uues Teatris ja klubi-baaris Jazz.

Festivali raames astub publiku ette 9 värvikat kõlakooslust, kuulata saab laia muusikalist spektrit peavoolu- ja kammerjazzist kuni gruuvrütmide ja fusionini, mahutades sinna vahele veel hulga omanäolisi ja värskeid maailmu. Kõiki festivalil esinejaid ühendavad märgusõnad heakõlalisus, improvisatsioon ja idee. IDeeJazz toob kuulajateni ka Tartu andekate noorte uudisloomingu.

Üks festivali peaesinejatest on igatsetud ja samas ootamatu comeback’i tegev legendaarne ansambel RADAR! 70.-80. aastate eesti fusioni lipulaev ärkab taas pärast veerandsaja aasta pikkust pausi, et esitada austajatele ansambli hiilgeaja instrumentaal-klassikat aastatest 1982-1985, sealhulgas hitte LP-lt “Trofee” (1985).

Erilist elamust ootame festivali avapäeva üritusest, kus muusikalist naudingut pakuvad vokaalansambel Estonian Voices eesotsas Kadri Voorandiga ja folk-jazz duo Jaak Sooäär – Tuule Kann, mida tuntakse ka Üsna Vaikse Duona. Samal ajal ergutavad maitsemeeli Tartu sõpruslinnade meisterkokad, pakkudes publikule enda valmistatud suupisteid. Juba traditsiooniks on saanud IDeeJazz’i ja Tartu Sõpruslinnade Rahvusköökide Päevade avamine samal ajal ja samas kohas – Eduard Vilde lokaalis.

Festivali teine päev Tartu Uues Teatris lubab palju rõõmu fusioni, rock’i ja muusikafilmide austajatele. Esinejateks juba mainitud RADAR, Kristjan Mazurtchaki Lapimaa filmi esilinastus projektis Lapland ning Tartu noorte muusikute kummardus Led Zeppelini loomingule projektiga JaZZeppelin, mille eesotsas on Elleri kooli rütmimuusika osakonna tudeng, kitarrist Paul Neitsov. Muusikapeo teine päev jätkub õhtul klubis Jazz, kus reede õhtule paneb tulise punkti armastatud lauljanna Sofia Rubina.

IDeeJazz 2012 viimasel päeval kohtuvad publiku silme all muusika, kabe ja fotograafia.  Eesti Kabeliit tõmbab ühendusjoone mõtlemise ja musitseerimise kunstide vahele,  fotograaf Kalev Ints aga avab oma kontsertfotode näituse, tuues esile kordumatud hetked lavalaudadel. Päeva peaesinejateks on heakõlalist improjazzi viljelev projekt Armada ning rütmide ja trummide väemeistrid koondnime all Drum Prana. Kõik selle päeva üritused toimuvad klubis Jazz. IDeeJazz 2012 lõpeb meeleoluka Suure IDeeJammaniga, kus lavale astuvad Elleri kooli rütmimuusika osakonna tudengid spetsiaalselt festivali jaoks ettevalmistatud kavaga.

IDeeJazz 2012 toimub paljude toetajate ja koostööpartnerite abiga: Tartu linn, Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Eduard Vilde lokaal ja kohvik, Ülikooli kohvik, Tartu Uus Teater, Edicy, Powerhouse, Sojax, Aktaprint jpt.

Kohtumiseni Tartus festivalil IDeeJazz 2012!

IDeeJazzi peakorraldaja,
Oleg Pissarenko

IDJ2012-plank-Raekoja-platsile

Foto: Kalev Ints

Author: IDJ

Share This Post On